İstanbul’un barajlarında su alarmı! Dokuz yılın en düşük seviyesi

GÜLDEN ÇOKTAN/İSTANBUL- Barajlardan 4’ünde doluluk oranı yüzde 10’un altına indi. Kuruma noktasına gelen Papuçdere Barajı’nda doluluk oranı yüzde 2.96, Kazandere’de 5.36, Büyükçekmece’de 4.4, Sazlıdere’de ise 9.6 ölçüldü. İstanbul’un en dolu barajı, yüzde 52.6 ile Ömerli. Toplam doluluk oranı 23.91 olan barajlar, 2014’ten itibaren en düşük değerlere indi.

‘ŞEBEKEYE KARIŞMIYOR’

İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi), kentteki barajların doluluk oranlarının azalmasıyla su kalitesinde düşüş olduğu, yağmur sularının içme suyu şebekesine karışmasıyla sağlık sorunları oluştuğu yönündeki iddialarla ilgili de açıklama yaptı. Açıklamada, iddiaların gerçek dışı olduğu belirtilirken İSKİ’nin, 16 milyon nüfusa sağladığı içme suyunun 24 arıtma tesisinde arıtıldığı ve 23 bin kilometrelik şebekeyi korumak amacıyla da tedbirlerin titizlikle alındığı ifade edildi.

‘KONTROL EDİLİYOR’

İSKİ’nin İstanbul’a verdiği suyun kalitesinin, içme suyu arıtma tesisi laboratuvarlarında ve TÜRKAK tarafından akredite edilen İSKİ Merkez Laboratuvarı’nda sürekli kontrol edildiği belirtilirken açıklamada şöyle denildi: “Şebeke suyumuz İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nce de periyodik olarak denetlenmektedir. İSKİ’nin su kalite raporları, aylık olarak www.iski.gov.tr internet sitesinde yayımlanmaktadır. Bu raporlar incelendiğinde, İSKİ’nin İstanbul’a sağladığı içme suyunun standartlara daima uygun olduğu görülecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x