Rus profesörden “Prigojin ölmedi, yaşıyor” iddiası

Rus paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeny Prigojin’in de içinde olduğu özel jet, başkent Moskova yakınlarında düşmüş yapılan DNA araştırması sonucunda ölen 10 kişiden birinin Prigohin olduğu açıklanmıştı. Wagner lideri, dün de St. Petersburg’da basına kapalı bir törenle toprağa verildi.

İNGİLİZ UZMAN: ÇOK SAYIDA KİŞİNİN ADI “PRİGOJİN” OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Chatham House’un Rusya uzmanı Keir Giles, Wagner liderinin ölümünün hemen ardından yaptığı açıklamada, Prigoji’nin ölümüyle ilgili gelişmelerin dikkatle izlenmesi gerektiğini belirterek. “Prigojin’in seyahatlerini gizlemek amacıyla birçok kişinin adı ‘Yevgeniy Prigojin’ olarak değiştirilmişti.” demişti.

SOLOVEY: ÖLMEDİ, YAŞIYOR

Uçak kazasından bir gün önce Afrika’da çekildiği son fotoğrafları ortaya çıkan Prigojin’in, aslında ölmediği ve dublörünü kullandığı iddiası ortaya atıldı.

Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü’nde (MGIMO) profesör olarak da çalışmış Valery Solovey, Prigojin’in halen hayatta olduğunu söylerken, “Prigojin yaşıyor, durumu iyi. Başka bir ülkede. Uçakta dublörü öldürüldü. Putin de bunun farkında. Eğer Rus yetkililerin resmi açıklamalarına inanıyorsanız, o zaman ne söyleyebilirim? ifadelerini kullandı.

Daily Mail’de yer alan habere göre; 61 yaşındaki Rus siyaset bilimcisi, Prigojin’in elinde 1.6 milyar sterlin olduğunu öne sürerek, ilerleyen dönemde saldırı için ortaya çıkabileceğini kaydetti: “Bu para intikam için fazlasıyla yeterli. Hırs, enerji ve cesarete gelince… Onda bunlardan fazlasıyla var.”

“Komplo teorisyeni” olarak da bilinen Solovey, “Rus yetkililer enkaz alanında Prigojin’in DNA’sını bulmadı. Uçak içeriden patlamadı. Vurularak düşürüldü.” dedi.

Öte yandan sosyal medyada da Prigojin’in dublörüne ait olduğu belirtilen bir pasaport paylaşıldı.

WAGNER İSYANI

24 Haziran’da Rus yönetimine isyan ederek Moskova’ya ilerleyen ancak Belarus’un araya girmesiyle geri çekilen Wagner ve Prigojin, ardından Belarus’a geçti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, Wagner isyanını “ihanet” olarak yorumlamıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x