Ankara’daki terör saldırısını “PKK üstlendi” iddiası

Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na yapılan bombalı terör saldırısına ilişki soruşturma sürerken, PKK tarafından “saldırıyı üstlendiklerini” öne süren bir açıklama yapıldı. Açıklama ilk olarak bir Telegram kanalından yapıldı, ardından da örgüte yakın bazı hesaplar tarafından paylaşıldı.

Bir Telegram kanalından yapılan açıklamada, terör saldırısının PKK’nın sözde “Ölümsüzler Taburu” tarafından yapıldığı iddia edilerek, eylemi yaptığı söylenen teröristlerin isimleri de verildi.

Resmi makamlardan ise henüz bir açıklama yapılmadı. 

TIKLAYIN  – Meclis’in açılmasına saatler kala İçişleri Bakanlığı’na terör saldırısı: Canlı bomba kendini patlattı

Telegram hesabından yayınlanan açıklama şu şekilde: 

“Bugün saat 09.30 sularında TC İçişleri Bakanlığı mekanına karşı Ölümsüzler Taburumuza bağlı bir timimiz tarafından bir fedai eylem gerçekleştirilmiştir. Bu eylemin Meclis’in açılış gününde, Meclis’e çok yakın bir yerde, bir katliam ve işkence merkezine karşı yapılması özellikle öngörülmüş, tam olarak planlandığı gibi engelsiz bir biçimde gerçekleşmiştir. Eylemci yoldaşlarımızın nizamiyeyi tasfiye ederek içeriye girmeleri suretiyle tam başarılı olmuş olan bu fedai eylem amacına ulaşmıştır. Ancak her zamanki gibi AKP-MHP faşist rejimi, halka ve kamuoyuna karşı büyük bir saygısızlıkla bu eylemde yaşanılan kayıpları pişkin bir biçimde inkar etme yolunu seçmiştir. Herkes bilmeli ki, Ölümsüzler Taburu’nun üyeleri eğer isteseydi eylem saatinde küçük bir değişiklik yaparak çok daha farklı sonuçların oluşmasına yol açabilirdi. Ancak bilinçli bir biçimde böyle bir tercih yapılmayıp, esas amaç olan; ilgili yerlere gereken mesajın ulaştırılması ve ciddi anlamda uyarılması hedefine bağlı kalınmıştır. 

Özellikle Meclis’in açılış gününde gerçekleşen bu anlamlı kahramanlık eylemi, bir zamanlar Ölümsüzler Taburu’nun komutanlığını bizzat yapmış olan, Amed Eyalet Komutanımız Axîn Mûş (Hülya Demirer) ve beraberinde şehit düşen yoldaşların anısına atfedilmiştir. Bu büyük ve tarihi eylem Rojhat Zilan ve Erdal Şahin yoldaşlarımız tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu eylemi gerçekleştiren Apocu ölümsüz fedaileri saygı ve minnetle anıyor, bu kahraman eylemcileri ve bu eyleme katkı sunan tüm yoldaşları kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. Bu kahramanlık eylemini gerçekleştiren Ölümsüzler Taburu’nun yiğit ve fedai militanlarının ayrıntılı kimlik bilgilerini daha sonra kamuoyuyla paylaşacağımızı bildiriyor, saygılarımızı sunuyoruz.”

TIKLAYIN – Ankara’daki saldırı için aracı gasbedilen Bozlağan’ın hikayesi ortaya çıktı 

TIKLAYIN – Erdoğan’dan Meclis açılışında önemli mesajlar: Bombalı terör saldırısı, yeni anayasa, AİHM kararı, AB’ye üyelik, Altın Portakal Film Festivali!

Ankara’da terör saldırısı

Meclis’in açılmasına saatler kala İçişleri Bakanlığı’na terör saldırısı gerçekleştirildi. Önce bir patlama ardından silah sesleri duyuldu. Bakan Ali Yerlikaya, 2 teröristten birinin bakanlığın Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önünde kendini patlattığını, diğer teröristin ise etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Çatışma sırasında 2 emniyet görevlisi yaralandı.

Meclis’in karşısındaki İçişleri Bakanlığı yönüne doğru bütün trafik akışı durduruldu. Emniyet güçleri, bakanlık bölgesinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Patlamaya ilişkin Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince erişim engeli ve yayın yasağı kararı alındı.

İlerleyen saatlerde kameraların karşısına geçen Yerlikaya’nın göreve geldiği günden bu yana terör gruplarına ve organize suç çetelerine yönelik gerçekleştirdikleri operasyonları hatırlatması dikkati çekti. Yerlikaya ayrıca yayın yasağını hatırlatarak sosyal medya kullanıcılarını; “Sosyal medya hesaplarından bu görüntüyü paylaşanları uyarıyorum, lütfen bu görüntüleri silsinler ve bizim acımızı paylaşsınlar” diyerek dedi.

Kayseri plakalı araçtan uzun namlulu silahla ateş açtılar!

Saldırı tam 9.30’da, TBMM’nin karşısındaki İçişleri Bakanlığı’nın Emniyet Genel Müdürlüğü kapısı olarak bilinen, Atatürk Bulvarı üzerindeki kapı tarafında meydana geldi. 38 plakalı, ticari bir şirket adına kayıtlı gri bir hafif ticari araçtan inen teröristlerden biri uzun namlulu silahla ateş açtı. Ardından kendini patlattı.

Nizamiyede görevli iki polis bir kişiyi etkisiz hale getirdi. İki polis de diz ve bacak bölgelerinden yaralandı. Durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü, plakanın kayıtlı olduğu şirket üzerinde çalışma başlattı

Teröristlerin kullandığı aracın bir veterinerlik şirketi adına kayıtlı olduğu belirtildi. Söz konusu veterinerlik şirketinin ticaret sicil kaydının olmadığı ifade edildi. Olayda kullanılan aracın Kayseri plakalı olduğunun anlaşılması sonrasında Ankara polisi ve emniyet Genel müdürlüğü Kayseri Emniyet Müdürlüğü bilgilendirdi. Kayseri Emniyet Müdürü araç plakasını ait olduğu şirket üzerinde çalışma başlattı.

Kayseri plakalı araçta “cinayet” detayı

Saldırganların, söz konusu Kayseri plakalı aracın sahibi Çataloluk Avlağ Köyü’nden veteriner Mikaik Bozağan’ı başından vurarak öldürdüğü belirtildi

Patlama anı güvenlik kamerasında!

Patlama ve çatışma anı kameralara böyle yansıdı:

Patlama alanında lav silahı!

Patlamanın meydana geldiği aracın hemen gerisinde lav silahı görüldü.

Patlama bölgesine yakın bir caddede şüpheli paket!

Patlama bölgesine çok yakın olan Meşrutiyet Caddesi’nde bulunan bir şüpheli paket ise kontrollü olarak patlatıldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğüne yönelik bombalı saldırı girişiminin ardından “kontrollü patlatılacak” şüpheli paketler nedeniyle vatandaşlara paniğe kapılmamaları konusunda uyarıda bulundu.

TIKLAYIN – Ankara Emniyet Müdürlüğü, kentte “kontrollü patlatılacak” şüpheli paketlere karşı vatandaşları uyardı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x