Bankalardan Yeni Kredi Kartı Kararı: Bunu Yapanların Tüm Limiti Dondurulacak

14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından göreve getirilen yeni ekonomi yönetimi, bir yandan para politikalarında sıkılaşma adımlarını hayata geçirirken, bir yandan da bankacılık işlemlerinde her türlü kredili ürünün kullanımını sınırlandıracak adımlar attı.

Son olarak Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklama ile kredili ürün kullanımı ve özellikle kredi kartlarına yönelik yeni sınırlandırmaların geleceğinin sinyalini verdi.

Çakar, gazetecilerle gerçekleştirdiği görüşmede; bankacılık sektörü ve ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu. Çakar, gazetecilerle dün gerçekleştirdiği toplantıda, alınacak önlemlerin, taksit sayısı azaltma, limit kontrolü ya da faiz gibi araçları içerebileceğini ifade etmişti.

MÜŞTERİLERE GÖNDERİLEN MESAJ PANİK YARATTI

Normal şartlar altında, bankaların nakit avans ve kredi kullanımlarında uyarı ekranında yazan ibareler, bu kez kısa mesaj ile tüm kullanıcılara gönderildi. Garanti BBVA tarafından müşterilere gönderilen mesajda “”Kredi kartınızla döviz/altın/kripto varlık alımları, vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, makul gerekçesi olmayan transferler, nakit çekme limitini aşma için işlemler ile sistem dışına para çıkarılmasına yönelik işlemler nedeniyle kartınız kapatılabilir.” ifadelerine yer verildi.

NAKİT AVANS KULLANIP FAİZE YATIRANLARIN KREDİ KARTLARI KAPATILACAK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz ay aldığı karar ile politika faizleri artmaya devam etse bile kredi kartı azami faiz oranlarını 3.11’e sabitlemişti. Mevcut mevduat faizlerinin bu seviyenin üzerinde oluşu, çok sayıda kullanıcının tüm kredi kart limitiyle nakit avans çekerek, söz konusu tutarı mevduat faizine yatırmasına neden oluyordu.

Bankalar, bu durumun tespit edilmesi halinde ilgili müşterinin tüm kredi kartı limitinin kapatılacağına yönelik dikkat çeken bir uyarı yayınladı.

3.11 oranındaki akdi faizin yanı sıra, şu anda kredi kartları için belirlenen sabit nakit avans oranı 4.42 seviyesinde. TCMB, PPK kararları ile politika faizini artırsa bile, kredi kartlarının faizleri artış göstermeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x