“Kredi Alamıyorsanız Bizi Arayın” İlanları Geri mi Geliyor?

Gökçe’nin yazısına göre:

Birkaç yıl önce sokaklarda ve otobüs duraklarında sıkça rastlanan bu tür ilanlar, Ticaret Bakanlığı’nın aldığı önlemlerle ortadan kalkmıştı.

Son zamanlarda kredi kartlarına yönelik taksitlendirme ve limitlendirme haberleri, bu ilanların tekrar ortaya çıkma ihtimalini gündeme getirdi.

Hükümet, taksitlerin tamamen kaldırılması veya sektörel limitler getirilmesi gibi seçenekleri değerlendiriyor.

Kredi kartı limitlerinde de yeni düzenlemelere gidilecek ve yeni kartlarda gelirin 4 katı ile sınırlandırılan limitin 3’e veya 2’ye düşürülmesi söz konusu.

Eğer en radikal seçenek uygulanırsa:

Mevcut limitler düşürülür ve taksitler tamamen kaldırılırsa, “Kredi alamıyorsanız bizi arayın” ilanları yeniden görülebilir.

Sosyal medya kullanımının artması göz önüne alındığında, bu tür ilanların sponsorlu içerikler olarak karşımıza çıkması da oldukça olası.

Ekonomistlerin uyarısı:

Harcamaları kısıtlama politikası uygularken, finansmana erişimde güçlük çeken vatandaşların tefecilere yönelme riski de göz ardı edilmemeli.

Sonuç:

Kredi kartlarına yönelik yeni düzenlemelerin, finansal piyasalarda ve bireysel ekonomilerde önemli bir değişime yol açması bekleniyor. Bu değişimin ne yönde olacağını ve “Kredi alamıyorsanız bizi arayın” ilanlarının geri dönüp dönmeyeceğini zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x